Kostel sv. Bartoloměje

Kostel sv Bartoloměje v České Bělé byl vystavěn ve 13. století. Ke kostelu byla přistavena ke konci 15. století věž ve slohu pozdně gotickém. Až do druhého patra bývala věž zděná a nesla dřevěnou zvonici s barokní střechou. Na věž byla později dána báň s novým železným litým křížem. Roku 1911-1912 byla střecha pokryta plechem.

Kostelní budova se nachází na východním kopci mírného kopečku, který pomalu od západu sbíhá do náměstí. Kolem byl hřbitov, který byl ohrazen vysokou zdí s kostnicí, která byla postavena nově v roce 1713. Kostnice a hřbitovní zeď, která byla otevřená do náměstí branou s velkým a malým vchodem, byly strženy v roce 1887.

Průčelí kostela i celá sakristie pocházejí po roce 1700 a jsou barokní. Roku 1734 byla rozšířena nebo přistavena loď (snad podle návrhu Santiniho). Pět mohutných kosinou zakončených pilířů, z nichž dva jsou na jižní straně a tři na severní straně a gotická okna jsou zárukou, že nejde o barokní chrám, ale o chrám gotický. Závětří bylo postaveno v roce 1967. V roce 1987 byla omítnuta věž a celý kostel.

Kostel sv. Víta

Kostel sv. Víta se nachází asi uprostřed obce Dolní Krupá.

Gotický kostel doložený již v r. 1307 byl později renesančně a barokně přestavěn.

Z renesanční přestavby ze začátku 17. století zůstala zachovaná ojedinělá pohřební kaple sv. Michala. Obdélný prostor sklenutý dvěma poli valené klenby s lunetami má ikonograficky zajímavou freskovou výzdobu.

Jednolodní kostel s trojboce uzavřeným presbytářem má při severním průčelí přistavěnou obdélnou sakristii. Nad západním průčelím se tyčí hranolová věž s bání.

Kostel sv. Vavřince

Kostel sv. Vavřince je nejvýznamnější památkou obce Čachotín. Ve svých základech byl kostel stavěn v gotickém stylu (připomínán v roce 1352), avšak za třicetileté války byl zcela zničen. Dnešní podoba je barokní s lidovými prvky, poslední úpravy kostela však proběhly teprve v 19. století. Jedná se o jednolodní stavbu s trojboce uzavřeným presbytariářem se sakristií na severní straně. Po stranách hlavního vchodu jsou dřevěné sochy světců, vnitřní vybavení odpovídá době vzniku kostela.

U kostela byla v 19. století vystavěna v severovýchodním rohu hřbitova zvonice. Je zděná se stanovou střechou a s věžními hodinami, které doposud odbíjí přesný čas. Na nově postavené zvonici bylo postupně v letech 1863-1892 umístěno několik zvonů.

V kostele sv. Vavřince se nachází hrobka z roku 1833. Patří svobodným pánům Bechyňů z Lažan, majitelů zámku a statku v Rozsochatci. U kostela stojí kamenný kříž, věnovaný památce stejné rodiny. Na starém hřbitově, ohrazeném zdí, kde je dnes parková úprava, zůstalo několik starých pomníků.